Dzieci-z-pociagu-dokument.png

Dzieci z pociągu - film dokumentalny

Tuż po zakończeniu II wojny światowej na stacji kolejowej w Krotoszynie pięcioro niemieckich sierot zostało uratowanych od śmierci przez polskie rodziny. Dzieci w sekrecie wychowano na Polaków. Dzisiaj, po 76. latach od tamtych wydarzeń staje się jasne, że uratowanych niemieckich sierot było więcej. Większość z nich nigdy nie poznała prawdy o swojej tożsamości. Niektóre z tych osób wciąż żyją.

 
 

Tuż po zakończeniu II wojny światowej na stacji kolejowej w Krotoszynie pięcioro niemieckich sierot zostało uratowanych od śmierci przez polskie rodziny. Dzieci w sekrecie wychowano na Polaków. Dzisiaj, po 77. latach od tamtych wydarzeń staje się jasne, że uratowanych niemieckich sierot było więcej. Większość z nich nigdy nie poznała prawdy o swojej tożsamości. Niektóre z tych osób wciąż żyją.

 
 

film dokumentalny (w realizacji)

scenariusz i reżyseria: Joanna Ratajczak, Arkadiusz Bartosiak
zdjęcia: Kacper Wójcicki
producent: Zbigniew Domagalski

premiera: 2024

produkcja: WFDiF

 
 

Wygłodzona, chora, na skraju życia i śmierci, 3-letnia dziewczynka wyciąga rączki w kierunku obcej kobiety i mówi: „Mutti, komm...”. A tamta się nie zastanawia, tylko porywa małą na ręce i ucieka przez całe miasto, chowając ją pod połą płaszcza. Ukrywa niemieckie dziecko, bo przecież wojna dopiero co się skończyła i Niemców się w Polsce szczerze nienawidzi.

 
 

Kiedy w wyniku dramatycznych wojennych okoliczności normy społeczne przestają mieć znaczenie, jedynym co pozwala nam zachować człowieczeństwo jest wrażliwość. Może to być na przykład miłość przybranych rodziców do dziecka swoich niedawnych śmiertelnych wrogów.

 
 

Słysząc tę historię w naturalny sposób w każdym z nas rodzi się pytanie:
Jak ja bym się zachował/zachowała w tej sytuacji? Czy miałbym na tyle odwagi? Czy umiałbym postąpić właściwie? I nie jest to bynajmniej pytanie retoryczne, ani tym bardziej pozbawione realnego wymiaru. Ta historia wciąż się powtarza.